15فایده ورزش کردن(جسم و روان) :

ارسالی از بهترین دوست و همکارم:
خانم دکتر سیما.ایلخانی.
با تشکر.
 
مـیلـیـون هـا بـار تا به حال شنیده اید: ورزش کردن برایتان خوب و یـکـجـا نشـسـتن و تلویزیون تماشا کردن برایتان بد است. امـا در کـنـار ایـنـکـه به شما کمک می کند تا کالری بیشتری سوزانده و خوش هیکل تر شوید،چه فواید دیگری دارد؟در ایـنجـا مـی خواهیم 15 فایده مهم ورزش کردن را برای شما بازگو کنیم.

1) کمک می کند که بهتر و راحت تر بخوابید.

اگرچه ممکن است از نظر شما مسئله ای بدیهی بیاید، اما تحقیقات مربوط به ورزش کردن با راحت خوابیدن به تازگی انجام شده است. این تحقیقات نشان داده است که به طور میانگین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ورزش برای سه تا چهار روز در هفته کمک می کند که خواب راحت تری داشته باشید. هر چند، بهتر است که روز ها یا بعد از ظهرها ورزش کنید نه شب ها قبل از خواب چون در اینصورت خیلی پرانرژی خواهید شد و به سادگی خوابتان نخواهد برد. ورزش کردن کمک می کند راحت تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابید و ساعت خوابتان را هم بیشتر خواهد کرد. همچنین کیفیت خواب شما را هم بالاتر خواهد برد و سبب می شود که خواب عمیق تری داشته باشید.

2) باعث می شود دیرتر پیر شوید و از مرگ نابهنگام هم جلوگیری می کند.

هر چه سنتان بالاتر می رود، ورزش منظم می تواند شما را از نظر بدنی متناسب و سالم نگاه دارد. همچنین وضعیت پوست و ماهیچه های شما را هم بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری بیماری های مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری های قلبی جلوگیری خواهد کرد.

3) مفصل ها، استخوان ها و ماهیچه های شما را سالم تر نگاه خواهد داشت.

هر چه سنتان بالاتر می رود، تراکم استخوان هایتان و انعطاف پذیری مفصل هایتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم یکی از بهترین راه ها برای کم کردن مشکلات مربوط به ماهیچه ها، مفصل ها و استخوان ها است. یک برنامه ورزشی منظم به شما کمک می کند که قوا و انعطاف پذیری خود را حفظ کنید.

4) سیستم دفاعی بدنتان را تقویت خواهد کرد.

تحقیقات مختلفی نشان داده است که ورزش قدرت سیستم دفاعی بدن را بالا می برد. در نوجوانان و بزرگسالان ورزش می تواند به عنوان یک محرک طبیعی برای سلول های دفاعی به حساب آید. در افراد سالخورده عملکرد سیستم دفاعی خود به خود ضعیف می شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری های مسری و واگیردار را افزایش دهد. اما تمرینات ورزشی منظم و متعادل مثل پیاده روی و دوچرخه سواری می تواند به طور تقریبی این ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش دهد.

5) حافظه را قوی تر خواهد کرد.

تحقیقات بسیاری نشان داده است که افرادی که روی قاعده ای منظم ورزش می کنند حافظه و قدرت تمرکز بهتری دارند. پیاده روی سه روز در هفته به مدت ۴۵ دقیقه برای بالا بردن زیرکی و هوش شما کافی است. ورزش های هوازی قسمت های جلویی و جداره های بالایی مغز که به تمرکز مرتبط است را تحریک می کند.

6) اعتماد به نفس را بالا می برد.

این سوال ساده را از خود بپرسید: در کدام لحظه احساس بهتری دارم؟ وقتی روی مبل لم داده ام و مشغول خوردن یک پاکت چیپس هستم یا بعد از انجام یک تمرین ورزشی عالی از باشگاه برگشته ام؟ اگر مدتی است که بد هیکل شده اید، تمرینات ورزشی را شروع کنید، بنیه، ماهیچه ها و قدرت بدنیتان را افزایش خواهید داد و از نظر روحی حال بهتری خواهید داشت. این خود به خود باعث می شود که تصویر بهتری از خود داشته باشید و اعتماد به نفستان بالا رود.

7) انرژی و تحمل شما را بالا می برد.

تا به حال چند بار از باشگاه در رفته اید فقط چون خسته شده و دیگر تحمل ادامه تمرینات را نداشته اید؟ اما آیا زمانی که تنبلی را کنار گذاشته و به تمرینات ادامه داده اید احساس بهتری نداشته اید و پرانرژی تر نشده اید؟ افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند، انرژی، قدرت بدنی و تحمل بیشتری دارند. مدت کمی بعد از آغاز تمرینات این انرژی بیشتر را در خود کاملاً حس خواهید کرد.

۸) شور جنسی و قدرت شما را در مسائل جنسی افزایش می دهد.

این حقیقت دارد: تمرینات ورزشی منظم شور و شوق شما را به مسائل جنسی افزایش داده و باعث می شود که بهتر ارضاء شوید. بالا رفتن تحمل بدن و قدرت عضلات عملکرد جنسی شما را افزایش می دهد.

۹) فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

ورزش باعث می شود که اضطراب و استرس شما به پائین ترین حد خود برسد. در این حالت بدن شما بعد از یک یا دو ساعت بعد از اتمام تمریناتتان اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که اعصاب شما را تسکین داده و آسودگی خیالتان را افزایش خواهد داد. فایده دیگر فعالیت بدنی این است که شما را به داشتن رژیم غذایی مناسب تشویق می کند و تغذیه مناسب هم استرس را کاهش می دهد. حتی بعضی تحقیقات نشان داده است که از ورزش می توانیم به عنوان درمانی برای افسردگی نیز استفاده کنیم.

۱۰) احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد.

بهترین نتیجه ای که از تمرینات ورزشی گرفته می شود این است که احتمال ابتلای شما را به بسیاری از بیماری های جدی و کشنده مثل بیماری های قلبی، فشار خون بالا، پوکی استخوان، دیابت، چاقی، کلسترول بالا، سرطان سینه ، ایست و حملات قلبی و ورم مفاصل کاهش می دهد.

11) تحمل پذیری و افزایش طاقت در کار

روزهایی که ورزش میکنید، مهارتهای خود را بهتر ارائه میدهید، عملکرد فکری و مغزی بهتری دارید و حتی توانایی شما برای انجام کارها افزایش پیدا میکند، تقریباً ۱۵ درصد و شاید بیشتر کارایی آنها افزایش پیدا میکند.

12) کمک برای داشتن قلبی سالم

ورزش باعث سلامت و سالم ماندن قلب میشود، البته لازم نیست حتماً برای سلامت قلب از دوی ماراتون استفاده کنید، بلکه ۳ یا ۴ روز در هفته پیاده روی آهسته آن هم به مدت ۳۰دقیقه (نیم ساعت) میتواند به سلامت قلب شما کمک کند و شما از ابتلا به بیماریهای قلبی دور نگه دارد.


13) بهبود کمردرد

اکثر افراد در حالت طبیعی قوز میکنند و صاف نمیایستند یا نمینشینند. بنابراین ستون فقرات آنها به درستی شکل نمیگیرد بنابراین انجام ورزش یوگا برای این دسته از افراد بسیار توصیه میشود. دیگر ورزشها نیز میتواند به افرادی که دچار کمردردهای مزمن حفیف هستند کمک کند و درد آنها را کمتر کند.

14) از شر چربیهای مخفی خلاص میشوید!!

این مورد آخر مربوط به چربی و وزن میشود، اما منظور آن چربی که شما از آن رنج می کشید نیست (مربوط به ظاهر و تناسب اندام) بلکه بسیار عمیق تر است و این چربی از نوع خطرناکی است که اطراف ارگانها و اندامهای داخلی بدن شما جمع میشود باعث بیماری دیابت و بیماری های قلبی و مشکلاتی نظیر آنها میشود. درست مثل چربیهایی که باعث بزرگ شدن شکم و پهلو میشود. به چربیهای داخلی «چربیهای اندرونی یا احشایی» گفته میشود که با رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی منظم میتوان از بوجود آمدن آن جلوگیری کرد.
خوب این ۶ دلیل تازه را به خاطر بسپارید و از سال جدید، برنامه ورزشی خوب و منظمی را برای خود آغاز کنید و به خاطر بسپارید آیا میتوانید تمام این مزایا را در صورت عدم ورزش از دست بدهید و آیا میتوانید خود را به خاطر این غفلت و سهل انگاری ببخشید


15)لذت و تفریح

ممکن است فراموش کرده باشید که مهمترین دلیل ورزش کردنتان این است که از آن لذت می برید. مردم معمولاً اهدافی مثل کاهش وزن، تقویت سلامتی و اینها را هدف ورزش خود بیان می کنند. اما یادتان باشد، اگر انگیزه ای برای ورزش کردن نداشته باشید و از این کارتان لذت لازم را نبرید، نه وزن کم خواهید کرد و نه سلامت می مانید. یکی از راه های بالا بردن لذت و تفریح ورزش، انجام فعالیت های مختلف یا پیدا کردم محل های جدید برای انجام آن است.

------------------------------------------------------------------------------------------
▪ پس ورزش کنید!
سالهاست که این چیزها را شنیده اید، اما حالا دیگر به دقت می دانید که چرا ورزش کردن برای شما مفید است. دیگر بهانه نیاورید و تمرینات منظم را از همین امروز شروع کنید.
/ 3 نظر / 9 بازدید
کوثر

شاید منم برم ایروبیک یا یه ورزش دیگه ای . تو فکرش هستم .

همايون

ورزش و خواص آن از مطالب مهم زندگيست. يك مربي ورزش ميگفت: كسانيكه قادر به حركت نيستند نيز بايد در فكر خود ورزش كنند و همين به آنها انرژي ميدهد تشكر از مطلب [لبخند][گل][گل][گل][گل][گل]

بهرام

سلام بهترین کار برای انسان ورزش است متاسفانه ماها تنبل هستیم متشکرم بهرام [گل][گل][گل]