مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

صبوری را تمرین ‌کنید:

 
 
 
آیا شما هم جزو آن میلیون‌ها نفری هستید که می‌خواهند نتایج کارهایشان را اگر نه در همان لحظه که خیلی زود و سریع ببینند؟ آیا زندگی تند و سریع این دوره، شما را هم عجول‌تر و کم حوصله‌تر کرده است؟
آیا چند دقیقه در صف بانک، ترافیک یا اینترنت ماندن را هم تاب نمی‌آورید؟
آیا صبح‌ها با عجله صبحانه‌ای نه چندان کافی می‌خورید و زود به خیابان می‌دوید و...
پس اگر این‌گونه رفتار می‌کنید و این خصوصیات را دارید، بدانید بیشتر از آن که به نفع خود، تحصیل و کارتان قدم بردارید، به ضرر خودتان کار می‌کنید. می‌دانید چرا؟ برای این‌که از نعمت صبر و شکیبایی در زندگی غافل هستید؛ چون نمی‌دانید بدون صبر نمی‌توانید به اهداف‌تان دست پیدا کنید. خیلی از ما انسان‌ها همه چیز را همین الان و همین جا می‌خواهیم و فراموش کرده‌ایم در زندگی خیلی از موارد هستند که نیاز به زمان دارند. به دست آوردن همه چیزهای خوب و ارزشمند زندگی، نیازمند صبر و حوصله هستند.
به همین دلیل، صبر داشتن و صبور بودن فضیلت بزرگی است؛ فضیلتی که باید آن را شناخت و کسب کرد. کاملا درست است اگر بگوییم در این کره خاکی هیچ کسی نیست که از صبر بهره‌ای در زندگی نبرده باشد. صبر در زندگی ما انسان‌های قرن 21 مترادف با شاد زندگی کردن است و بی‌صبری یعنی خراب کردن همه چیز. با کسب همین ویژگی مثبت می‌توان شکست‌ها را تبدیل به موفقیت کرد و آرامش ذهنی را جایگزین استرس و نگرانی‌های بی‌مورد.

رمز موفقیت:

اگر می‌خواهید موفق شوید، حتما به صبر احتیاج دارید. چرا که می‌گویند: «تمام اتفاقات خوب برای آنهایی است که منتظر می‌شوند و صبر می‌کنند.»
نمی‌توان انتظار داشت که طی یک شب به موفقیت‌های بزرگ دست یافت، همان‌گونه که بسیاری از دانشمندان بزرگ، با قدرت صبر و حوصله به دستاوردهای بزرگ زندگی خود و بشریت رسیده‌اند. پس برای این‌که هر چیز باارزشی را در زندگی به دست بیاوریم، باید صبور باشیم.
یکی از موارد مهمی که صبر به ما می‌آموزد این است که ارزش تلاش‌هایمان را بهتر درک کنیم و فقط چشم به موفقیت‌ها نداشته باشیم. شاید اشتباه بزرگی مرتکب شویم اگر فکر کنیم شادی فقط با دستیابی به اهداف و کامیابی حاصل می‌شود. ما در زندگی باید بیاموزیم، همانند اهمیت شکست یا موفقیتی که در نهایت حاصل می‌شود، ارزش آماده‌سازی‌ها و تلاش‌ها را نیز بدانیم.
اگر این‌گونه بیاموزیم، از خود و کارهایمان راضی‌تر خواهیم بود. این احساس رضایت، روحیه‌ای شادتر و بازتر به ما می‌دهد و با چنین روحیه‌ای، می‌توانیم گام‌‌های بعدی را محکم‌تر برداریم.پس صبر یعنی این‌که متانت خود را افزایش دهیم و کمتر تحت تاثیر فراز و نشیب‌های زندگی قرار بگیریم.

شادی و تلخی؛ در کنار همگاهی در زندگی پیش می‌آید که شرایط وفق مراد ما نیست. در چنین حالاتی احتمالا باید رنج و حتی آزار بیشتری را در زندگی تجربه کنیم اما باید به این مهم توجه کنیم که لذت و آسایش بدون حضور رنج و درد مفهومی ندارد. پس گاهی باید صبور بود تا بتوان شرایط ناخوشایندی را تحمل و آن را به نقطه دلخواه رساند و سرانجام به پیروزی رسید.

صبور و آرامآرامش ذهنی ارمغان صبر است؛ همان چیزی که امروز بشر آن را از دست داده است. بسیاری از ما وقتی بخواهیم کاری انجام شود، فشار و استرس زیادی بر خود تحمیل می‌کنیم. ما یاد نگرفته‌ایم که زندگی به معنای بودن در گذشته یا آینده نیست بلکه پذیرش لحظه حال است، هر طور که باشد.
پس باید گفت یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که انسان باید بیاموزد، صبوری است. با صبر می‌توانیم شرایط زندگی را بپذیریم و برای تغییر نامطلوب‌ها برنامه‌ریزی کنیم. زمانی که با صبر و بردباری زندگی کنیم، قدرت تغییر و به دست آوردن خواسته‌هایمان را خواهیم داشت اما به یاد داشته باشید که این ویژگی طی یک شب حاصل نخواهد شد.
برخی روا‌ن‌شناسان معتقدند صبوری را باید آموخت ، به همین دلیل است که گروهی از گروه دیگر صبورتر هستند. آنها برای صبور بودن ممارست و تمرین کرده‌اند.همه ما حالاتی را که در آرزوی دریافت نتیجه‌ای خاص بوده‌ایم، تجربه کرده‌ایم، در آن حال هیچ آرامشی نداشته‌ایم. اما باید بدانیم هیچ پایانی برای آرزوهای انسان قابل تصور نیست. وقتی به آرزویی برسیم، باز هم به شکلی دیگر و در جایی دیگر اسیر آرزویی دیگر خواهیم شد. شاید بتوان گفت صبر یعنی سعی و تلاش بدون انتظار برای نتیجه‌ای خاص. به همین دلیل است که برخی می‌گویند صبر می‌تواند رنج‌ها را تبدیل به شادی کند.

عجول بودن؛ دشمن موفقیتوقتی بی‌حوصله و ناشکیبا می‌شویم، فقط اوضاع را بدتر از آنچه هست می‌کنیم. تصور کنید در یک فروشگاه و در صفی طولانی برای پرداخت پول خریدتان ایستاده‌اید. اگر عصبانی شوید، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. اگر صف خود را عوض کنید، باور کنید که فقط زمان بیشتری را از دست خواهید داد. اگر هم منصرف شوید و فروشگاه را ترک کنید به آنچه می‌خواسته‌اید، نرسیده‌اید. پس با بی‌صبری، فقط موجب عصبانیت بیشتر خود خواهید شد.

چگونه صبور باشیم؟صبور بودن هیچ وقت کار ساده‌ای نبوده و نیست. شاید در این دوره حتی سخت‌تر از گذشته هم باشد. در دوره‌ای که پیام‌ها در عرض چند ثانیه به دیگر نقاط دنیا فرستاده می‌شوند. طی چند ساعت از این سوی جهان به سوی دیگرش می‌روند؛ انتظارها افزایش یافته و... شاید با این اوضاع سخت باشد که گاهی اندکی بیشتر از زمان مورد نیاز صبر کنیم. اما باور کنید، همین حالا ما بیشتر به صبر نیاز داریم. امروز صبر و شکیبایی ابزاری مهم و موثر در زندگی است.
اگر شما هم برخی مواقع نمی‌توانید صبر و حوصله کافی داشته باشید، بد نیست ابتدا علت این مشکل را پیدا کنید. گاهی با داشتن برنامه‌های کاری متراکم و پیچیده، این حالت پیش می‌آید. پس اگر شما هم درگیر چنین شرایطی هستید، برنامه کاری و همچنین برنامه زندگی خود را بازبینی کنید، به طور حتم می‌توان تغییراتی را در آنها ایجاد کرد. در ضمن همیشه نیز انتظار وقایع غیرمنتظره را داشته باشید و بدانید هیچ رفتاری مانند صبر و صبوری نمی‌تواند کیفیت زندگی ما را بهبود و رضایت ما را فزونی بخشد.

+   مشاوره خانواده ; ۱:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir