مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

شما ویژگی های یک زندگی خوب و موفق را در چه چیزهایی می دانید؟

ارسالی از سرکار خانم:

فاطمه سرشار.

با تشکر.


داشتن فرزندان خوب، ثروت یا تفاهم اخلاقی؟ کدامیک از اینها برای شما اهمیت دارد. حتما به زندگی خانواده های پیرامون خود دقت کرده اید. برخی را به ظاهر موفق می بینید و برخی را نه! آنهایی که موفق نیستند و یا زندگی خوبی ندارند، دلایل مختلفی برای آن ذکر می کنند. مرد و زنی که ثروت و پول برای انها در درجه اول اهمیت قرار دارد، همیشه با این تصور زندگی می کنند که اگر بتواند درآمد بهتری داشته باشند هر چه بخواهند می توانند به دست بیاورند. اما در مقابل برخی که به لحاظ اخلاقی و رفتاری با هم تفاهم ندارند اخلاق و رفتار مناسب را مهمترین عامل می دانند. به باور آنها با پول و درآمد کم می توان زندگی خوبی داشت، ولی کنارآمدن با اخلاق بد، کاری است بسیار دشوار.

عده ای دیگر داشتن فرزند و یا فرزندان خوب و عاقل را نشانه های یک زندگی خوب می دانند. فرزندی که پدر و مادر را درک کند، دوست داشته باشد و به خواسته های آنان احترام بگذارد. اینها و خیلی از مسائل دیگر که جای پرداختن به آن در این گزارش وجود ندارد می تواند از ویژگی ها و شرایط یک زندگی خوب و دلخواه باشد، اما این که اینها دلایل واقعی است یا نه، باید نظری کارشناسانه به آن داشت.از نظر کارشناسان، اغلب مردم زندگی خوب را زندگی ای می دانندکه در آن اختلاف و ناسازگاری به حداقل ممکن رسیده باشد. اصولا زندگی یک زوج آن چنان به هم پیوند می خورد که موقعیت های بسیار زیادی برای بروز ناسازگاری بوجود می آید. کشمکش ها به دلایل مختلفی اتفاق می افتند. همسران ممکن است بر سر هر چیزی جر و بحث کنند. اختلاف بر سر پول، حسادت یا انجام کارهای روزمره خانه، همگی می توانند رابطه میان زن و شوهر را تیره و تار کنند. بنابراین شناخت عوامل اصلی اختلاف و نحوه صحیح کنار آمدن با آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.این کارشناسان همچنین در ترسیم ویژگی های یک زندگی خوب، به خانواده هایی اشاره می کنند که تصویر خوبی از زندگی زناشویی خود ندارند، لذا عیار موفقیت و داشتن یک زندگی خوب را در تبدیل شدن به فردی دیگر و قرار گرفتن در موقعیت های فردی و اجتماعی دیگران می دانند. از نظر آنان اگر بتوانند مانند فلان دوست، همسایه، همکار، خواهر و یا برادر خود شوند و به آن چیزهایی که آنان در زندگی دست یافته اند دستیابی پیدا کنند در آن زمان به موفقیت خواهند رسید و دیگر هیچ گونه مشکلی نخواهند داشت.در حالی که چنین نگرشی نه تنها باعث موفقیت و شادکامی نمی شود، بلکه یک زندگی غیرواقع بینانه ای را به آنها القا می کند که در آن هیچ گونه هدف و شناخت درستی از زندگی وجود ندارد، این در حالیست که همه ما در زندگی غرض و مقصودی داریم که به خاطر آن آفریده شده ایم، باید دید که هدف ما چیست و چقدر توانسته ایم به آن برسیم.

ثروت همه رفاه نیست:

دسته دیگری از افراد هم ملاک یک زندگی خوب را در داشتن ثروت می دانند که با آن به رفاه و آسایش برسند. فراموش نکنیم به دست آوردن پول اشتباه نیست، ولی قرار دادن آن در رتبه اول غلط است، همه ما به خوبی می دانیم که با پول به چه امکاناتی می توانیم دست یابیم. می توانیم اتومبیل، خانه، لوازم منزل و خیلی چیزهای دیگر بخریم. یا به مسافرت برویم ولی آیا با آن می توان خوشبختی را خرید؟ می توان آرامش ذهن را خرید؟ می توان زندگی متعادل داشت؟ می توان سلامتی خود را تضمین کرد؟ می توان به امنیت رسید؟ آیا شما در اطرافتان آدم هایی را سراغ ندارید که ثروت بسیاری دارند ولی از قرص های ضدافسردگی استفاده می کنند؟

پس چرا این ها احساس خوشبختی نمی کنند. اگر با آنها هم صحبت شوید می بینید که آنها خوشبختی را در آرامش می بینند. پس آیا می توان نتیجه گرفت که با ثروت، رسیدن به یک زندگی خوب و موفق دست یافتنی است؟

فرزندان صالح:

بارها در اطراف خود شاهد بودیم و شاید هم خود با آن مواجه بوده ایم که از رفتار فرزندان خود ناراضی هستیم. وقتی به فرزندان دیگران نگاه می کنیم با خود می گوییم ای کاش من هم چنین فرزندی داشتم؛ درسخوان، مودب و عاقل. اگر چنین فرزندی داشتم دیگر چه غمی بود! در حالی که روایت است از پیامبر اکرم(ص) که: بچه ها آینه رفتار شما هستند. پس اگر فرزند شما در تحصیل و تربیت دچار مشکل می شود کسی را مقصر ندانید و همیشه از خودتان سلب مسوولیت نکنید. نگاه کنید به خود آیا لقمه حرام یا حلال به منزل آورده اید؟ مگر در منزل حضور نداشته اید؟ کودکی که در شبانه روز 90 درصد اوقات خود را در کنار پدر و مادر به سر می برد چه کسی می توانسته بر روی او تاثیرگذار باشد؟ضمن اینکه از متغیر های مداخله گر دیگری مثل اینترنت ، دوستان ، مدرسه ، همسایگان و مناسبات وراثتی و ژنتیکی نیز نباید غافل بود .

هدفمند باشید:

روانشناسان وجود هدف را یکی از نشانه های زندگی موفق و پایدار می دانند. از نظر آنان انسان های هدفمند همواره دنبال راهکارهایی هستند که با سرعت و کیفیت بیشتری اهدافشان را محقق و زندگی زیبایی را برای خود و اطرافیانشان مهیا سازد.هدف گذاری و برنامه ریزی لازمه یک زندگی موفق و بانشاط است و افرادی که به دنبال خوشبختی و سعادت می گردند قطعا برای رسیدن به آن هدفمند و باانگیزه حرکت می کنند.

شاد باشید:

آیا تا به حال به افراد موفق فکر کرده اید؟ هیچگاه به راز موفقیت آنها پی برده اید؟ یکی از ویژگی های این افراد شاد بودن آنهاست. افراد شاد افرادی هستند که زندگی خود را کنترل می کنند، محل کار و زندگی شان را خودشان انتخاب می کنند، به ارتباط بدن و مغز واقف هستند و از هر دوی آنها به خوبی مراقبت می کنند.

آنان به زندگی به عنوان یک میدان نبرد و میدان برد و باخت نگاه نمی کنند بلکه زندگی را آموزگار می دانند و از آن می آموزند. به همین خاطر راه های مختلفی را مورد آزمایش قرار می دهند تا اوضاع و شرایط را به نفع خود اصلاح کنند و اگر دچار مشکل و شکست شدند سردرگم و درمانده نمی شوند. آنها می دانند که اگر به آینده با دید خوب و مثبت نگاه کنند هیچگاه در شرایط ناگوار تسلیم نمی شوند. به باور آنها، برخی از اتفاق ها در زندگی از دست ما خارج است و خود را آماده رویارویی با بدترین شرایط می کنند.بنابراین هیچگاه نقش شادی و نشاط را در زندگی خودمان نادیده نگیریم که یکی از راه های آن داشتن ذهن مثبت و سالم است. آنچه را که ذهن بتواند تصور و باور کند قابل دستیابی است به شرطی که با ذهنیتی مثبت توام باشد و افکار منفی آن را مخدوش نکند پس بیاییم مسیر زندگی خود را بر مبنای باورهای مثبت و یک روحیه عالی طراحی کرده و به امید زیباتر شدن زندگی خود و اطرافیانمان از فرصت های طلایی زندگی نهایت استفاده را ببریم. فراموش نکنیم خوب زندگی کردن یک هنر است که وقتی به دست آید صاحب آن طعم شادی و سلامت واقعی را خواهد چشید.

+   مشاوره خانواده ; ۸:٠٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٢٢

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir