مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

کنار آمدن با خواهر و برادرها:

اگر در خانه‌ای بیشتر از یک بچه وجود داشته باشد، حتماً مشکل پیش می‌آید. خواهر و برادرها از هم چیزهایی قرض می‌گیرند و معمولاً پس نمی‌دهند. بچه‌های کوچکتر گاهی احساس می‌کنند که بچه‌های بزرگتر به آنها زور می‌گویند. بچه‌های بزرگتر خانه فکر می‌کنند که کودک تازه به دنیا آمده همه توجه خانواده را به خودش جلب کرده است.

البته دعوا بین خواهر و برادرها مسئله‌ای عادی است اما اگر بیش از اندازه شود ممکن است همه خانواده را ناراحت کند. بگذارید ببینیم برای کنار آمدن با خواهر و برادرهایتان باید چه کار کنید. اونها اینقدرها هم بد نیستند، نه؟

کمی رقابت با هم چیز بدی نیست. باعث می‌شود بیشتر تلاش کنید—مثلاً وقتی با برادرتان بازی انداختن حلقه را انجام می‌دهید. اگر برادرتان در اینکار حرفه‌ای باشد، باعث می‌شود بخواهید که شما هم در آن پیشرفت کنید. اما بعضی از این رقابت‌ها به دعوا و جاروجنجال تبدیل می‌شود—مثلاً وقتی که فکر می‌کنید برادرتان می‌خواهد توپ را به زور از شما بگیرد. آدمهایی که همدیگر را دوست دارند بعضی وقت‌ها با هم دعوا می‌کنند اما دعوای بیش از حد برای همه ناراحت‌کننده است.

آیا تا حالا چیزی در مورد آن دیو سبز رنگ یک چشم که اسمش حسادت است شنیده‌اید؟ بعضی وقت‌ها برادرها و خواهرها به همدیگر حسودی می‌کنند. مثلاً اگر خواهرتان همیشه نمره‌های خوبی در مدرسه بگیرد ممکن است برای شما ناراحت‌کننده باشد مخصوصاً اگر نمره‌های شما پایین‌تر باشد.

با اینکه ممکن است به خواهر یا برادرتان افتخار کنید، کمی حسودی کردن طبیعی است. باعث می‌شود بیشتر روی کاری که باید انجام دهید تمرکز کنید و تلاشتان را بیشتر کنید تا اینکه بخواهید مدام خودتان را با خواهر یا برادرتان مقایسه کنید.

همه بچه‌ها دنبال توجه مادر و پدرشان هستند اما بعضی‌وقت‌ها نوبت خواهر یا برادرتان می‌شود. اگر حس می‌کنید نادیده‌تان می‌گیرند و همیشه به خواهر یا برادرتان توجه می‌کنند، حتماً درمورد این مسئله با پدر یا مادرتان حرف بزنید. اگر والدینتان بفهمند که چنین احساسی دارید، با هم فکر می‌کنند که چه کار کنند تا شما خوشحال‌تر شوید.

 

خونسردیتان را از دست ندهید...

بعضی‌وقت‌ها وقتی حسودی می‌کنید، خیلی راحت عصبانی می‌شوید. سعی کنید این نکته‌ها را رعایت کنید تا با خواهر یا برادرانان دعوایتان نشود.

• یک نفس عمیق بکشید و کمی فکر کنید. سعی کنید بفهمید از دست او عصبانی هستید یا از آن وضعیت خسته شده‌اید.

• یاد خودتان بیاورید که شما هم استعدادهای خاصی دارید. شاید خواهرتان در مسابقه هنر برنده شده باشد اما شما هم ممکن است ورزشتان بهتر باشد یا در ریاضی، آواز، یا خیلی چیزهای دیگر بهتر باشید.

• سعی کنید وقتی خواهر یا برادرتان موفقیت کسب می‌کند به او تبریک بگویید و در خوشحالیش سهیم باشید. اگر اینکار را برای آنها بکنید، آنها هم همین کار را برای شما می‌کنند.

امیدواریم که این نکته‌ها کمکتان کند اما اگر موقعیت از کنترلتان خارج شد و با خواهر و برادرانتان خیلی دعوا کردید، شاید لازم باشد که با یک نفر حرف بزنید. بد و بیراه گفتن ممکن است به دعوای فیزیکی منجر شد. اگر این اتفاق‌ها بین شما و خواهر و برادرتان می‌افتد حتماً با یک بزرگتر قابل‌اعتماد در مورد آن حرف بزنید.

نکته:

شاید باور کردن این الان برایتان سخت باشد اما یک روز خواهر و برادرتان بهترین دوست شما خواهد شد. خیلی از خواهر و برادرها در بچگی با هم دعوا می‌کنند اما وقتی بزرگتر می‌شوند حسابی با هم دوست می‌شوند. وقتی بزرگتر می‌شوید دوستانتان تغییر می‌کنند اما خانواده‌تان همیشه همین باقی می‌ماند.

+   مشاوره خانواده ; ٦:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir