مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

هنر بخشش:

 

هنر بخشش

● دست از لجاجت بردارید و از بخشش لذت ببرید.
بخشش یک شیوه الهی و خدایی است اما هیچ کس آن را آسان تصور نمی کند. وقتی شخصی به شما آسیب می رساند و باعث ناراحتی شما می شود، دست از لجاجت برداشتن و بخشیدنش کمی سخت است. اما مطمئن باشید، بخشش امکان پذیر است. بخشش به سلامت ارگانهای بدن کمک می کند، اشکها بیهوده نمی ریزد و پوششی از روی سیستم دفاعی بدن برداشته می شود تا شخص احساس زندگی را بیشتر تجربه کند.

 


 

مراحل زیر را رعایت کنید تا احساس التیام و تندرستی کنید.


۱) خونسرد باشید.
برخشم خود غلب کنید و سعی کنید با روشهای مقابله با استرس خونسردی خود را حفظ کنید. مثلاً چند نفس عمیق بکشید و به چیزهای لذتبخشی که باعث خوشحالی شما می شود فکر کنید. مثل یک صحنه زیبا از طبیعت و یا فکر کردن به شخصی که عاشقش هستید.


۲) منتظر معذرت خواهی نباشید.
گاهی اوقات فردی که به شما آسیب می رساند، قصد معذرت خواهی ندارد. ممکن است عمداً باعث ناراحتی شما شده باشد یا اصلاً دیدگاهش نسبت به رفتاری که انجام داده ، متفاوت باشد. بنابراین اگر منتظرمعذرت خواهی بمانید، زمان وحشتناک و بدی را باید سپری کنید. چرا که زمان دیرتر از حد معمول برای شما می گذرد و بنابراین این نکته را در ذهن داشته باشید که بخشش لزوماً به معنی آشتی و مصالحه با فردی که شما را ناراحت کرده ، نیست و شما با بخشیدن او از رفتارش چشم پوشی نکرده اید.


۳) سعی نکنید فرد مورد نظر را تحت کنترل داشته باشید.
از لحاظ روانی وقتی فردی باعث ناراحتی شما می شود، مغز شما قدرت خاصی به قلبتان برای فراموش نکردن خود مقابل می دهد و دائماً از این مسأله رنج می برید. به جای تمرکز و فکر کردن به آسیبهای وارده و مسبب آن به دنبال عشق، زیبایی و محبت در اطراف خود بگردید.


۴) سعی کنید به مسائل از بعد دیگر نگاه کنید.
چنانچه سعی کنید با فرد مقابل کمی همدردی کنید، خیلی زود متوجه می شوید که شاید این رفتار را از روی جهالت، ترس، نادانی و یا حتی عشق انجام داده است. برای اینکه به این دیدگاه برسید، می توانید نامه ای به خودتان از طرف مقابل و نقطه نظرات او بنویسید.


۵) مزایای بخشش را تجربه کنید.
محققین دریافتند افرادی که می بخشند انرژی بیشتر، اشتهای بهتر و خواب راحت تری دارند.


۶) هرگز بخشیدن خودتان را فراموش نکنید.
برای برخی از افراد، بخشیدن خودشان بزرگترین چالش است. اما اگر نتوانید خود را ببخشید، اعتماد به نفس شما از خودتان ربوده خواهد شد و به جایی می رسید که اصلاً اعتماد به نفس نخواهید داشت.
بنابراین بدانید لذت عفو بیشتر از انتقام است و منتظر فرد مقابل نباشید، شما پیشقدم شوید.

+   مشاوره خانواده ; ۸:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٠

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir