مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

آیا شما مضطرب هستید؟

 

این مهم است که بتوانیم لحظه‌هایی را که مضطرب هستیم را با اختلالات اضطراب و استرس تشخیص دهیم.

در لحظات نگرانی و اضطراب فرد ممکن است به دلیلی خاص و یا بدون هیچ دلیلی احساس آشفتگی و نگرانی کند اما در مقابل آن اضطراب مزمن ممکن است تا مدت 6 ماه طول بکشد.
از نشانه‌های اختلالات، اضطراب و استرس است و به طور کلی احساس اضطراب و نگرانی هنگامی که ما دچار مشکل یا عصبانی هستیم، کاملا طبیعی است. احساس نگرانی و استرس بیش از حد، امرغیرطبیعی است. شما ممکن است که مشکل خود را بیش از اندازه بزرگ کنید و دچار مشکلات در خواب و زندگی روزمره خود شوید و یا زود رنج و به راحتی دلواپس و نگران و یا حتی دچار افسردگی شوید.

اضطراب مزمن حتی می‌تواند موجب احساس درد در ماهیچه، ‌خستگی، معده ‌درد، لرزش، بی‌خوابی وعرق زیاد برای مدت طولانی شود. با یک ترس ناگهانی شما ممکن است دچار مشکل در نفس کشیدن شوید و یا دچار سرگیجه، تند شدن ضربان قلب و یا سیاه و تاریکی چشم شوید. لحظاتی بعد از ترس و دلهره افرادی که دچار اضطراب مزمن هستند، ممکن است دچار مشکلات مزمن قلبی و فشار خون شوند.

افراد مضطرب معمولا برای تسکین اعصاب خود از الکل و دارو استفاده می‌کنند که با مصرف بیش از اندازه این داروها و الکل‌ دچار آسیب‌هایی در معده و روده خود می‌شوند. به طور کلی علائم و نشانه‌های اضطراب و نگرانی در افراد نسبت به اختلالات و حال و هوای آنها متفاوت است.

بعضی معتقدند که فاکتورهای عصب شناسی تا قسمتی می‌توانند موجب حملات ترس و وحشت شوند. افرادی که الکل، ‌کافئین یا بنزو دیازپین مصرف می‌کنند، ممکن است با علائم بیشتر و خطرناک تری از ترس و نگرانی مواجه شوند.

استرس یکی از رایج‌ترین نشانه‌های اضطراب برای بزرگسالانی است که با سلامت و اموال خود دائما در چالش هستند. استرس در همه افراد در رابطه با زندگی روزانه‌ آنها می‌توانند وجود داشته باشد، استرس می‌تواند به علت یک حادثه‌ ناگوار و یا حتی بدون هیچ دلیلی در فرد وجود داشته باشد.

اختلالات شایع اضطراب توصیف کننده شرایطی است که فرد استرس را بدون هیچ دلیل خاصی تجربه می‌کند، بیماران در این شرایط بیش از اندازه نگرانند، غیرقابل کنترل و نسبت به شرایط عادی غیرمنطقی هستند. به طور کلی این بیماران در انجام کارهای خود دچار مشکل هستند، زیرا همیشه از پول، مرگ، خانواده، روابطشان با دیگران و کار می‌ترسند.

این افراد ممکن است احساس خستگی، سردرد همیشگی، بی‌قراری، حالت تهوع و یا احساس درد در همه اعضای بدن داشته باشند. از دیگر علائم آن نیز می‌توان به ورم، تب شدید و مشکلات تنفسی اشاره کرد. در حین ترس افراد ممکن است بدن آنها بلرزد، احساس گیجی کنند و یا در تنفس دچار مشکل شوند و روز به روز علائم آن بدتر می‌شود.

فوبیا (phobia) ترس غیرمنطقی است که در اثر قرار گرفتن در یک شرایط خاص، فضای بسته و یا دیدن یک حشره یا جانور در فرد به وجود می‌آید.

علائم هشدار دهنده:

در حالی که لحظات کوتاه اضطراب طبیعی است، احساس شدید استرس و نگرانی از نشانه‌های اختلالات اضطراب هستند. اگر اضطراب و نگرانی شما به دلیل مشکلات زندگی است و یا اگر از احساس استرس و نگرانی بیش از 6 ماه است که رنج می‌برید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و یا اگر در صورتی که نوشیدنی زیاد مصرف می‌کنید و برای تسکین خود دارو می‌خورید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علائم افسردگی همچنان با اضطراب همراه است. شما باید با پزشک خود در مورد این علائم صحبت کنید. مخصوصا اگر احساس افسردگی می‌کنید.

+   مشاوره خانواده ; ٩:٢٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٥/٢۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir