مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

تنها باشید، البته دو نفری !

این مطلب تلاشی است برای آنکه راهکارهایی جهت به پایان رساندن بحث ها و مجادلات خانوادگی به شیوه ای عاقلانه ارایه دهد. به هر حال تمام زوج ها بر سر مسایل مالی، تربیت فرزندان، تقسیم وظایف، مشکلات کاری و... بحث می کنند، اما آنها که زوج هایی بهتر هستند، مساله را به نحو بهتری به پایان می برند. به قول معروف همین بحث ها و مشاجره ها و منازعه ها برای آنها یک فرصت مناسب برای تحکیم روابط زناشویی است. این پنج شیوه به شما هم کمک می کند که از اختلاف، استحکام بسازید.

۱) در همین امروز بمانید.

شاید بدترین کار در زمان بروز یک اختلاف خانوادگی به یاد آوردن مشکلات حل نشده قبلی و رجوع به تمام بحث ها و مشاجرات و منازعات قبلی باشد. البته طرح ناراحتی ها و رنجش ها می تواند اولین قدم در حل یک مشکل باشد اما در زمانی که مشکلی بروز کرده، نمی توان امیدوار بود که به وسط کشیدن مشکل قبلی، می تواند وضعیت را بهتر کند. به خصوص اگر موضوع مشکلات هیچ ربطی به هم نداشته باشد.

بهترین کار برای حل اختلافات این است که فقط روی یک موضوع خاص تمرکز کنید. در واقع شما نمی توانید تمام مشکلاتی را که در زندگی مشترک تان وجود دارد، در چند ساعت حل کنید پس فقط روی مساله ای که همین حالا اتفاق افتاده متمرکز شوید. اگر هم چیزی شما را ناراحت کرده آن را همین حالا بگویید، نه اینکه صبر کنید تا فردا یا هفته بعد فرا برسد. اگر در وسط یک بحث احساس کردید، نمی توانید ادامه بدهید به خود و همسرتان یک استراحت کوتاه بدهید تا بتوانید افکارتان را منظم کنید. با همین وقفه کوتاه می توانید اولویت های مهم را نظم بدهید و مطرح کنید.

۲) چی بگویید، چی نگویید.

ضرب المثل معروفی هست که می گوید «زبان عشق در دعوا گم می شود». واقعیت این است که بیرون ریختن تمام چیزهایی که در سینه انسان تلنبار شده، می تواند حس خوبی داشته باشد، اما فکرش را بکنید که کسی که همه این حرف ها را می شنود چه احساسی خواهد داشت؟ اختلاف نظر و مشکل داشتن با همسرتان به این معنا نیست که شما اجازه دارید به او ضربه بزنید و تعمدا ناراحتش کنید.

هر کلمه ای که طی یک مشاجره ادا می شود، می تواند یک چاقوی تیز باشد که زخمی روی روح همسرتان ایجاد کند. هیچ گاه خصوصیات و اخلاق و رفتار شخصی همسرتان را که ربطی به مساله بروز کرده فعلی ندارد، در وسط مشاجره هدف نگیرید و نخواهید که با نکوهش کردن آنها، او را در موضع ضعف قرار دهید. وقتی شما از کلام توهین آمیز یا طعنه آمیز استفاده کنید و واژگانی نامناسب را به کار بگیرید، پل های ارتباطی میان خود و همسرتان را خراب می کنید چراکه او بلافاصله حالت دفاعی به خود خواهد گرفت.

یادتان باشد که در جریان یک مشاجره خانوادگی از واژه های «هرگز» و «همیشه» استفاده نکنید (مثلا نگویید «تو هیچ وقت به حرف های من گوش نمی دهی» یا «تو همیشه ولخرج هستی» یک راهکار بسیار خوب برای پایان دادن به بحث ها این است که به جای واژه «تو» از واژه «من» استفاده کنید (مثلا به جای «تو فقط پول خرج می کنی» بگویید «من می خواهم حواسم را در مورد مسایل مادی جمع کنم») در ضمن مهم ترین توصیه هم این است که در حین منازعات هرگز از تاکتیک های تهدید، تلقین حس گناه، یا حق السکوت گرفتن برای رسیدن به هدف تان استفاده نکنید.

۳) تنها باشید، البته دو نفری.

حتی در بحث های کوچک و اختلاف نظرهای کوچک هم گفت وگوی خودتان را در حضور فرزندان خود انجام ندهید. مطمئن باشید که حتی یک اختلاف نظر کوچک میان شما که به بحث بینجامد، می تواند برای فرزند شما یک حالت ناراحت کننده باشد و او را دچار مشکل روحی کند. در ضمن در حضور سایر اعضای خانواده هم با همسرتان بحث نکنید. زمانی که مقابل دیگران بحث کنید خیلی از اوقات مجبور می شوید که حرف های خودتان را به صورت غیرشفاف و در لفافه بزنید. یا گاهی هم ممکن است اختلاف شما به اختلاف میان دیگران هم بینجامد.

در مواقعی که در حضور دیگران جر و بحث کنید، این مساله هم مطرح می شود که هر کدام از حاضران به کدام سو متمایل هستند و این جور یارگیری ممکن است به ضرر هر دو طرف بحث باشد. بهترین کار این است که اگر با همسرتان دچار اختلاف نظر شدید این بحث را دونفره، در اتاق یا مکانی خلوت انجام دهید و نگذارید هیچ کس از اعضای خانواده و به خصوص فرزندان شما از آن مطلع شوند.

۴) قاضی منصفی باشید.

شاید مهم ترین مساله در دعواها و منازعات خانگی رعایت انصاف باشد. مثلا اگر همسر شما در راه خانه فراموش کرده که شیر بخرد چقدر باید او را نکوهش کنید؟ آیا به نظر شما منصفانه است که چندین بار فراموشی او را به وی متذکر شوید و تکرار کنید که او همیشه این گونه فراموشکار است و اصلا این فراموشکاری به معنای اهمیت ندادن به شماست؟ واقعیت این است که بسیاری از چیزهایی که زن و شوهر به خاطر آنها عصبانی می شوند و با هم بر سر آنها جر و بحث می کنند، اصلا ارزش عصبانی شدن و مشاجره را نداشته و حتی خود زوج هم پس از گذشتن مدتی از این بحث به اینکه دعوای آنها بر سر چی شروع شده است، می خندند. برای همین سعی کنید منصف باشید و ببینید مساله ای که شما را خشمگین و وارد بحث کرده اصلا ارزش آن خشم و منازعه را دارد یا نه.

قبل از اینکه هرگونه بحثی را با همسرتان شروع کنید از خودتان بپرسید که احساسی که در آن لحظه دارید (مثلا خشم) با اتفاقی که افتاده مناسب است یا نه، اگر حتی لحظه ای تردید کردید که ممکن است خشم شما بسیار بیشتر از اهمیت آن اتفاق باشد برای دقایقی خودتان را وادار کنید که وارد بحث نشوید. این گونه بسیاری از منازعات خانوادگی شروع نشده، خاتمه می یابند.

۵) ازدواج تان را در خطر نیندازید.

یک ضرب المثل بلغاری می گوید: «اگر اشتباه کردی و دعوایی را شروع کردی حداقل سعی کن آن دعوا را خوب تمام کنی.» یادتان باشد که برخلاف منازعات خیابانی، منازعات خانوادگی هیچ گونه حس «برنده» و «بازنده» بودن ندارد و حتی اگر در پایان یک مشاجره با همسرتان به این نتیجه رسیدید که پیروز شدید، باید گفت که اشتباه کرده اید چراکه در واقع هر دوی شما بازنده شده اید. تنها راه برنده شدن در یک مجادله این است که سعی کنید راه حلی منطقی و مناسب برای پایان دادن به آن پیدا کنید، راه حلی که هر دو سوی بحث از آن راضی باشند.

این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که معذرت خواهی نشانگر ترس نیست، بلکه نشانی از شجاعت است. در نهایت شما باید بدانید که نباید زندگی مشترک خود را به خاطر یک خشم یا عصبانیت لحظه ای در خطر قرار بدهید، تمام انسان ها دچار خشم و عصبانیت می شوند و حتی بهترین زوج ها هم دارای اختلاف نظر هستند اما مساله این است که شما بتوانید با فکری فعال و چشمانی باز، احساس خشم خودتان را مهار کنید و به گفت وگویی محترمانه و نتیجه دار برسید نه به بحثی طولانی، اعصاب خردکن، توهین آمیز و بی نتیجه.

+   مشاوره خانواده ; ۱:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/۱٦

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir