مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

حتما به این توصیه ها عمل کنید:

حرص نخورید ، ناراحتی را نبلعید:

 همانطور که از خوردن غذای مانده و فاسد پرهیز می­کنید از جذب کردن و بلعیدن حرف­های مفت و مزخرف پرهیز کنید ، نگذارید حرف­هایی که به نظر خودتان صحیح نمی­ آید و چرند است ، ذهن­تان را خراب کند و باعث شود که دچار تهوع فکری شوید.

اگر دلخورید بیان کنید:

اگر می­ترسید ترس­تان را به زبان بیاورید ، اگر عصبانی هستید عصبانیت­تان را نشان دهید ، گریه دارید؟ گریه کنید ، مفاهیمی مثل خویشتن­ داری و سکوت و بردباری را بگذارید کنار ، این­ها ارزش­ هایی است که حکومت­های دیکتاتوری تبلیغ می­ کنند که بتوانند فرد را از همان آغاز ، در خانواده سرکوب کنند و یک مشت آدم ترس خورده تحویل جامعه بدهند.

ناراحتی­ ها را باید ابراز کرد و گرنه بعدها به کابوس ، تیک عصبی ، تنگی­ نفس ، خارشِ تن ،دسیسه­ چینی و بهانه­ جویی ، ناخن و لب جویدن و تند تند پاها را تکان دادن،و غیره ... تبدیل می شود.

نگذارید کسی اعتماد به نفس شما را خدشه دار کند:

 با نگاه ، با لبخند معنی­ دار ، با کنایه ، با حرف و طعنه ، سعی کنید به خودتان ایمان بیاورید ، با خودتان صلح کنید ، خودتان را همانطور که هستید دوست داشته باشید ، چهره­ تان را ، اندام­تان را ، صلح کردن با خود آغاز زندگی­ست.

از گذشته­ فرار نکنید و آن را بپذیرید:

 با خود مهربان باشید و اشتباهات و غفلت­ ها را به خودتان ببخشید ، نگذارید ظلم و جفای دیگران در گذشته از شما یک قربانی بسازد ، در نقش قربانی رفتن گاه برای بعضی می­ شود همه ­ی محتوای زندگی شان ، سالها در عزای خود می­ نشینند و هیچ چیز هم تغییر نمی­کند ، از گذشته فرار نکنید اما در گذشته هم غرق نشوید و در سوگ روزهای خوب از دست رفته ننشینید ، هیچ زمانی جذاب­تر از زمان حال نیست.

از خودتان به اندازه­ ی توانایی­تان انتظار داشته باشید:

 سعی کنید حد توانایی­تان را بشناسید ، بیشتر ما حد توانایی خود را نمی­شناسیم و به همین خاطر همیشه از حد توانایی خود فراتر می­ رویم ، ممکن هم هست در کاری موفق بشویم اما چون از توان خود بیشتر مایه گذاشته­ ایم ، زود دچار خستگی و دلزدگی می ‌شویم.

سعی نکنید دختر و پسر خوب برای پدر و مادر ، خواهر خوب ، برادر خوب ، عروس خوب ، داماد خوب ، پدر خوب ، مادر خوب باشید ، این خیلی خوب بودن­ها عاقبت کار دست آدم می­ دهد ، آدم گاهی می­ رود توی نقش­ هایی که نقش واقعی­اش نیستند و از من واقعی­اش خیلی فاصله گرفته­ اند ، بهتر است دیگران شما را نپسندند تا اینکه هر روز به جای خود در آینه چهره­ ی کسی را ببینید که از شما سوال می­کند: راستی تو کی هستی ؟!

اگر دوست دارید ورزش کنید:

 ورزش کنید ، اگر هم از ورزش بیزارید ، ورزش نکنید ، اتفاقی نمی­ افتد ، عشق ورزیدن را در زندگی فراموش نکنید ، هرچه هست و می­ ماند عشق است و دیگر هیچ...

+   مشاوره خانواده ; ٩:٥٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱۸

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir