مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

اگر قربانی خیانت شده‌اید...
 •   می‌توانید بگذرید؟
 اگر این اتفاق تنها یک بار در زندگی شما پیش آمده و هیچ سابقه‌ای در گذشته شما ندارد، احتمال این‌که بتوانید زندگی‌تان را ترمیم کنید و بعد از مدتی تلاش به شرایط عادی برگردید، کم نیست. خیانت موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنارش گذشت اما شما می‌توانید امیدوار باشید همسری که عمیقا از این موضوع ناراحت است، به خاطر سابقه درخشان زندگی‌تان از این اشتباه بگذرد.
 

 •   خودتان را قضاوت نکنید

خودتان را سرزنش نکنید و مورد قضاوت قرار ندهید. شما پس از این ماجرا دچار احساسات متناقضی خواهید شد. ترس، خشم، انتقام، شک، بی‌اعتمادی، احساس حماقت و... از مواردی هستند که ممکن است به سمت شما هجوم بیاورند. به‌خود زمان دهید که از پس این احساسات بر بیایید و تصمیم درست را بگیرید. زندگی مشترک‌تان را با این احساسات مورد قضاوت قرار ندهید و پیش از آن‌که از پس این تناقضات بر بیایید در مورد ماندن یا رفتن تصمیم نگیرید.


 •   مراقب جسم و ذهن خود باشید

به‌خودتان کمک کنید. شما ممکن است با عوارض جسمانی بسیاری روبه‌رو شوید. اسهال، بی‌اشتهایی، ‌تمرکز نداشتن، بی‌خوابی و... به شما هجوم می‌آورند، اما می‌توانید در دوره‌ای که این موضوعات را با شدت زیادی تجربه می‌کنید، از یک متخصص کمک بگیرید و با آرام کردن ذهن‌تان، جسم‌تان را هم آرام‌تر کنید.

 •   با برنامه پیش بروید

زندگی‌تان را حتی به زور هم شده به تعادل نزدیک کنید. به مقدار لازم غذا بخورید، در ساعات مشخص بخوابید، کمی ورزش کنید و کمی خوش بگذرانید. گرچه در این دوره ممکن است لذت واقعی هیچ یک از این‌ها را تجربه نکنید، ولی خود را موظف کنید که طبق برنامه پیش روید.


 •   مانع احساسات‌تان نشوید

اشک ریختن واکنشی طبیعی و‌گاه آرام‌بخش در زمان سختی‌هاست. ممکن است بخواهید قدرتی بیشتر از آنچه دارید را به‌خود القا کنید و مانع از بروز احساسات‌تان شوید. اما شما اجازه دارید به خاطر اندوهی که احساس می‌کنید، غمگین باشید و‌گاه اشک بریزید.


 •   آنطور که دوست دارید، وقت بگذرانید

 چه شما همسری بی‌وفا داشته باشید و چه با وفا، زندگی‌تان ادامه دارد. پس برای شاد کردن خود تلاش کنید. فیلم‌هایی که دوست دارید را ببینید، با کسانی که دوست‌شان دارید وقت بگذرانید. خود را به سمت انزوا نبرید و به خاطر این‌که همسری بی‌وفا داشته‌اید خود را به زوال تدریجی محکوم نکنید. تنها درصورت داشتن جسم و ذهنی سالم است که می‌توانید از پس این مشکل بر بیایید و برای زندگیتان تصمیمی منطقی بگیرید.


 •   مشاوره را امتحان کنید

 سراغ یک مشاور بروید. سعی نکنید چنین مشکلی را به تنهایی حل کنید. شما باید بدانید چه چیزی رابطه‌تان را به این سمت برده و آیا این رابطه برگشت‌پذیر است یا خیر. این موضوعی نیست که به تنهایی یا حتی با کمک همسرتان از عهده‌اش بر بیایید. مشاوره را تجربه کنید و درصورت نیاز همسرتان را نیز با مشاور آشنا کنید.


 •   به تردید پایان دهید

 هر سوالی که دوست دارید از او بپرسید. او موظف است تمامی ابهامات شما را برطرف کند و به سوالات‌تان پاسخ دهد. او باید اشتباهی که مرتکب شده را بپذیرد و درصورت خواست همسرش، به تمامی سوالات او در این مورد پاسخ گوید و دست از پنهان‌کردن حقیقت بردارد.


 •   فرزندان را حمایت کنید

 فرزندان‌تان را مطمئن کنید که همه چیز درست می‌شود. چنین حقیقتی را نمی‌توان از آنها پنهان کرد اما باید راهی مناسب برای بیانش پیدا کنید. قرار نیست جزئیات ماجرا را به آن‌ها بگویید، تنها باید هراس‌شان را از میان ببرید و آن‌ها را قربانی این آشفتگی نکنید.


 


 • به دنبال مقصر نگردید

بازی سرزنش کردن و به‌دنبال مقصر گشتن را آغاز نکنید. مدام این بحث را پیش نکشید که کدام یک از شما مسبب این اتفاق است و به تحقیر و سرزنش یکدیگر، مشکل اصلی را پنهان نکنید.نکته - قلم و کاغذ بردارید و احساسات‌تان را بنویسید. هر آنچه در دل دارید و نمی‌توانید به زبان بیاورید، هر آنچه احساس می‌کنید بر سر زندگی‌تان آمده و هر تصمیمی که فکر می‌کنید با گرفتنش آرام می‌شوید را بنویسید و سپس قلم را کنار بگذارید.


 •   به خودتان زمان بدهید

 این‌که شما از پس این درد بربیایید به زمان احتیاج دارید. فکر نکنید‌‌ همان صمیمیت اولیه باید به سرعت به رابطه‌تان برگردد و گمان نکنید سلامت فکرتان را باید ظرف چند روز به دست بیاورید. هم شما و هم ارتباط‌تان به زمانی برای ترمیم شدن احتیاج دارید.


 •  پیش از هر کاری فکر کنید

اگر مدتی به‌خود زمان داده‌اید و مشاوره و دیگر راهکار‌ها را هم امتحان کرده‌اید اما فکر می‌کنید دیگر نمی‌توانید در این رابطه بمانید باید به برخی موضوعات توجه کنید. منابع مالی، شرایط خانوادگی و اجتماعی خود را بررسی کنید. آیا زمان مناسبی برای جدایی است یا نیاز دارید مدتی دیگر به‌خود برای فراهم کردن شرایط لازم زمان دهید؟


 •   مشکلات را فریاد نزنید

پیش از آنکه به خانواده یا دوستان‌تان در این مورد بگویید خوب فکر کنید. شاید شما پس از مدتی تصمیم بگیرید این زندگی را حفظ کنید و آگاهی دیگران در مورد اتفاقی که در زندگی‌تان افتاده، می‌تواند قضاوت‌شان را تا مدت‌ها نسبت به همسرتان تغییر دهد و این موضوع می‌تواند زندگی شما را با چالش‌های بیشتری روبه‌رو کرده و کینه‌ای نسبت به همسرتان ایجاد کند.

+   مشاوره خانواده ; ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱۸

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir