مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

خوشبین باشید تا زیاد عمر کنید:

تحقیقات نشان مى دهد که افراد خوشبین طول عمر بیشتر و حیات سالم ترى دارند.
شاید علت طول عمر و سلامت جسمى افراد خوشبین شیوه هاى زندگى سالم ترى است که این افراد انتخاب مى کنند و یا زنجیره هاى حمایتى قوى ترى که این افراد در محیط پیرامون خود مى سازند.
یافته هایى که از تحقیقات و مطالعات گوناگون روى افراد خوشبین حاصل شده نشان مى دهد که شمار مرگ و میر در افراد خوشبین تا حد قابل توجهى پائین تر از سایر افراد است.
کسانى که افکار و احساسات مثبت دارند کمتر در معرض فشار خون بالا قرار مى گیرند، در حالى که افراد بدبین دوبرابر بیشتر در معرض بیمارى هاى قلبى هستند.
اکنون این سؤال مطرح مى شود که آیا خوشبینى عامل سلامت اشخاص است یا این که افرادى که از نظر جسمى سالم تر هستند، چشم انداز روشن ترى از زندگى دارند
مطالعاتى که در سال هاى اخیر بر این اساس صورت گرفته نشان مى دهد که بیمارى و ناتوانى جسمى اشخاص نقشى در تخریب اثرات خوشبینى در افراد ندارد به طورى که کسانى که مسن ترند با انواع بیمارى ها دست به گریبان، با خوشبینى وصف ناپذیرى امید به بهبود دارند و این تصور که به زودى سلامتى جسمى خود را مى یابند در آنها بسیار قوى است.
همچنین مطالعاتى که برروى ناتوانان جسمى انجام شده نشان مى دهد که این افراد برخلاف تصور عموم به هیچ وجه حس بدبختى و بیچارگى ندارند.
به گفته محققان، احساس خوشبینى درست در ناحیه اى از مغز که به عنوان ناحیه سوءرفتار در افراد افسرده شناخته شده است، شکل مى گیرد.
یکى از عوامل مهم در بیمارى هاى گوناگون، استرس و فشار عصبى است زیرا استرس منجر به آزاد شدن یک سرى هورمون ها در بدن مى شود که این هورمون ها قابلیت آسیب رسانى به تمام سلول هاى بدن از لثه تا قلب را دارند.
محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که ترشح هورمون استرس در افراد خوشبین بسیار کمتر است.
وراثت نیز نقش مؤثرى در خوشبینى یا بدبینى افراد دارد. این فرضیه که افراد خوشبین ژن هاى خاصى دارند که آنها را به سمت و سوى خوشبینى سوق مى دهد و همین ژن ها بر سلامتى و طول عمر افراد تأثیر مى گذارد نیز از سوى برخى از دانشمندان مطرح است.
+   مشاوره خانواده ; ۱:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/۳

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir