مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

قابلیت‌های ذهن سالم :

شاید اگر از هر کسی بخواهید سلامت جسمی را برای شما تعریف کند از عهده این کار برآید ولی متاسفانه سلامت ذهن و روان همچنان عنصری ناشناخته برای اغلب مردم است.

اصولا یک ذهن سالم ذهنی است که قابلیت‌های خاصی را که در ادامه به آن می‌پردازیم داشته باشد...

 

۱- توان دوست داشتن و دوست داشته شدن: فقدان این توانایی و عدم دوست داشته شدن از سوی سایرین می‌تواند در رشد و سلامت روحی انسان اختلال ایجاد کند.

 


۲-توان پذیرش تغییر : داشتن یک روحیه مثبت گرا با کمک گرفتن از عقل و منطق به انسان کمک می‌کند تا بتواند با تغییرات کنار آمده و حتی شرایط بد را نیز تحمل کند.

 


۳-توان رویارویی با خطر یا به اصطلاح ریسک کردن در راستای رسیدن به اهداف زندگی: البته در این ریسک کردن نباید مدام منتظر وقوع پیامدهای ناگوار باشید.

 


۴-نشان دادن احساسات : همان طور که هر چطزی را حس می‌کنید می‌توانید احساستان را به شکل یک نمود خارجی نشان دهید ، حتی نشان دادن احساسات منفی مانند خشم.

 


۵- دیدن واقعیات به اندازه لازم : خوش بینی و بدبینی بیش از حد هر دو به روحیه انسان آسیب می‌رساند. اما امید ، ایمان و احساس حمایت شدن از غیب همگی در تطابق با شرایط سخت به حفظ سلامت روح انسان کمک می‌کنند.

 


۶-داشتن قدرت تخیل و آزاد گذاشتن این قوه: برای تولیدات ذهنی یعنی همان روندی که به خلاقیت می انجامد.

 


۷-آگاهی از توان خود : داشتن شناخت صحیح از توانایی های مان به ما کمک می‌کند بتوانیم با مشکلات درست روبرو شویم.

 


۸-قدرت اعتراف به اشتباه : این عنصر یکی از ظریف ترین فاکتورهای سلامت روان است که به انتقاد از خود و آموختن از تجربیات گذشته خود نیز مربوط می‌شود. برخلاف آنچه در وهله اول به ذهن می آید دستیابی به سلامت روان در این بعد کار ساده‌ای نیست.

 


۹-قایل بودن احترام و شخصیت برای خود.

 


۱۰-توان همراهی و برآورده کردن انتظارات جمع همزیست (مانند خانواده ،همکاران یا همسایگان ) : البته برای این همراهی و همدردی باید به خود اجازه انتخاب بدهید. به این ترتیب در صورتی که تصمیم به عدم همکاری بگیرید می‌توانید این کار را انجام ندهید.

 


۱۱-احساس آزادی در نشان دادن افکار و عقاید خود و به اصطلاح ابراز خود: این ابراز کردن می‌تواند از طریق رفتار، کلام، نوع لباس و پیام‌های غیرکلامی باشد.

 


۱۲-توان نشان دادن شادی و هیجان و تعجب واقعی : البته متاسفانه در برخی فرهنگ ها این ابراز شادی و هیجان در اجتماع شایسته شمرده نیم شود.

 


۱۳-توان پاسخگویی به نیازهای منطقی خود و دیگران به شیوه‌ای متعارف.


۱۴-داشتن روحیه شوخ طبعی و بذله گویی : اصولا توان دیدن روی خنده‌دار حوادث و در نظر گرفتن آنها خصوصا در مواقعی که با مشکل مواجه می‌شویم ، یکی از قابلیت‌های بسیار کمک کننده ذهن سالم به ما است.

+   مشاوره خانواده ; ٢:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir