مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

فراز و نشیب های شادی زا:


زندگی یعنی فراز و نشیب؛ یعنی دقایق آرامش در کنار روزهای سختی. یعنی باید احساسات متفاوتی مانند غم، خشم و عصبانیت را تجربه کنید تا معنای واقعی شادی را بفهمید و از آن لذت ببرید.اما رفتار ایده‌آل در طول زندگی این است که شرایط زندگی خود را همان‌طور که هست بپذیریم و از آنچه هستیم راضی باشیم. با این طرز فکر به طور حتم روزهایی شادتر خواهیم داشت و بیشتر از زندگی لذت می‌بریم.


 


 

هیچ کس قرار نیست در همه لحظه‌های زندگی شاد باشد و اصلا کسی نمی‌تواند این چنین ادامه دهد. با وجود این، همه زندگی هم غم و غصه نیست؛ بلکه باید شادی را به دست آورید، برای حفظ آن تلاش کنید و از حضورش لذت ببرید.

** سعی کنید فقط در حال زندگی کنید و از تک‌تک دقیقه‌های امروز لذت ببرید. طوری ذهن خود را روی امروز و اتفاقات آن متمرکز کنید که گویی فردایی در راه نیست. درست مثل بیمارانی که روزهای آخر عمرشان را می‌گذرانند و چون سال‌های زیادی پیش رو ندارند، فقط از امروز لذت می‌برند.

**این هم فکر بدی نیست؛ اتفاقات خوب هر روز را برای خود یادداشت کنید، اتفاقاتی کوچک ولی لذتبخش.

** یک بار دیگر به زندگی و اتفاقات آن نگاه کنید، اما این بار از زاویه‌ای دیگر؛ تا به حال فکر کرده‌اید سال‌ها بعد برای نوه‌های خود چه خاطراتی تعریف خواهید کرد؟ چه چیزی از خودتان به آنها می‌گویید؟ پس از امروز خاطراتی خوب برای آینده خود بسازید.

** اجازه ندهید اتفاقات کوچک و جزئی، زندگی شما را خراب کند؛ اتفاقاتی که چندان ارزش ندارد تا یک روز از عمر شما را از بین ببرد.

** کارهای سختی را که باید انجام شود، زودتر تمام کنید. هر چه بیشتر آنها را به تعویق بیندازید، انرژی‌تان هم بیشتر از دست می‌رود. پس همین الان آنها را انجام دهید.

** اگر هر روز پس از بیدار شدن از خواب درست مانند روزهای قبل زندگی کنید و همیشه کارهای عادی و روزمره را انجام دهید، بالاخره خسته و فرسوده می‌شوید. به جای آن، باید در زندگی خود نوعی تفاوت ایجاد کنید؛ تفاوتی که باعث شود از هر لحظه زندگی لذت ببرید.

** همسایه شما خانه بزرگ‌تری دارد، به تازگی ماشینش را عوض کرده و مدلی جدیدتر خریده است، مبلمان خانه‌اش را هر سال نو می‌کند و... واقعا این چیزها مهم است؟ اینقدر خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. اصلا این موارد اهمیتی ندارد که بخواهد این همه وقت و انرژی شما را بگیرد.

 ** یک روز تصمیم بگیرید و لوازم و اسبابی را که استفاده نمی‌شود، از خانه خارج کنید؛ اسباب‌بازی‌های قدیمی بچه‌ها، لوازم آشپزخانه‌ای که استفاده نمی‌شود، لباس‌هایی که سال‌هاست نپوشیده‌اید یا برعکس اینقدر استفاده شده که پاره و کهنه شده است و... با این کار هم می‌توانید به کسانی که واقعا به این لوازم نیاز دارند کمک کنید و هم خانه خود را خلوت‌تر و تمیزتر از قبل می‌کنید.

 ** برای خودتان کمی بیشتر ارزش قائل شوید. برای این‌که وقت آزاد بیشتری داشته باشید و بهتر بتوانید از دقایق خود استفاده کنید، بهتر است گاهی هم بگویید «نه».

** همسرتان را همان‌طور که هست، دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید. اگر احساس می‌کنید رابطه شما مانند گذشته نیست، کمی بیشتر برای این رابطه وقت بگذارید؛ شاید الان زمانی است که باید به فکر حفظ این رابطه باشید.

+   مشاوره خانواده ; ۸:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٩

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir