مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

قدرت واقعی خود را بشناسیم:


 
توانائی شما هر اندازه باشد همیشه امکان رشد و پیشرفت وجود دارد، حتی شانس بهتر بودن در همان زمینه‌هائی که شما خیلی خوب هستید وجود دارد. برای نیل به این هدف باید انگیزه یا دلیلی برای رسیدن به قله‌های جدید موفقیت داشته باشید.
یک دقیقه به زندگی خودتان دقت کنید. آیا شما در رویا زندگی می‌کنید. اگر نه، چرا؟ چه دلیلی همین لحظه به ذهن شما می‌رسد؟ آیا شما به شرایط محیطی اجازه می‌دهید مانع تلاش شما برای دستیابی به یک زندگی پرشور و موفقیت نامحدودتان شود؟...

 

ما در بسیاری از موارد در حاشیه زندگی خودمان قرار می‌گیریم، بدون آن‌که خودمان خبر داشته باشیم. ما اجازه می‌دهیم که شرایط محیطی و نظرات دیگران تعیین کنند و تصمیم بگیرند که ما چه کسی هستیم و چگونه زندگی کنیم. به‌عبارت دیگر به‌جای رو راست بودن با تمایلات، اهداف و احساسات خودمان به سرکوب شخصیت واقعی خودمان می‌پردازیم تا انتظارات دیگران را برآورده سازیم. اما چرا ما مرتکب چنین اشتباه بزرگی می‌شویم؟

چون این آسان‌ترین راه است. آسان‌ترین راه غرق شدن در همان فرهنگ سنتی و شرایط خاص محیطی است. لذا ما با شروع به بازی با همان اصول و مقررات سنتی می‌کنیم. در واقع ما گونه‌ای دیگر از خودمان را خلق می‌کنیم تا در نقش دیگران بازی کنیم. در آغاز بازی عمداً و آگاهانه پاره‌های شخصیت واقعی‌مان را به مصالحه و معامله می‌گذاریم تا مناسب و مقبول بیفتیم.
ما هرگز دنبال بازپس گرفتن خودمان نیستیم! تا این‌که با گذر زمان خود واقعی‌مان را فراموش می‌کنیم و زمام اختیار را به شرایط محیطی می‌سپاریم. غافل از این‌که شخصیتی که به ما القا می‌شود با شخصیت طبیعی‌مان قابل جمع‌بندی نیست. در چنین شرایطی علائم ناسازگاری و عدم تعادل به طرق گوناگون در زندگی ما بروز می‌کند. دچار استرس و اضطراب می‌شویم و کنترل خود را بر تناسب و سلامت جسمی و تعادل روحی‌مان از دست می‌دهیم. اما تلخ‌تر از همه این‌که ما متوجه این واقعیت نیستیم که تمام این‌ها نتیجه عدم تطابق بین شخصیت واقعی ما و شخصیت ساختگی است که به شرایط محیطی اجازه داده‌ایم برایمان خلق کند. بلکه تصور می‌کنیم این مسائل جزئی جدا نشدنی از زندگی بشر در جامعه متمدن امروزی است.
اما این درست نیست و ما باید خود واقعی‌مان را دوباره بیابیم و نقش خودمان را در زندگی خودمان بازی کنیم. زیرا اگر این‌کار را نکنیم باید در زنده بودن خودمان شک کنیم و دیگر نمی‌توانیم بگوئیم ما واقعاً زنده هستیم و زندگی می‌کنیم.
معتقدم کشف نیات و اهداف هرکس سرنوشت‌سازترین قدمی است که او باید در زندگی بردارد. زیرا هنگامی‌که شخصی می‌داند که چرا زندگی می‌کند و چرا باید در پیشبرد اهداف شخصی و حرفه‌ای‌اش موفق باشد اجازه نمی‌دهد دیگران یا شرایط محیطی به‌جای او تصمیم بگیرند، بلکه به‌دنبال زندگی دلخواه خودش خواهد رفت و هرگاه چنین کند در میانه راه گم نمی‌شود و راه زندگی واقعی خود را خواهد پیمود.
 

+   مشاوره خانواده ; ٧:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٧

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir