مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

خطر کنید و لذت ببرید!

رسیدن به هر هدفى همیشه مستلزم قبول خطر است . ممکن است کسی ‏بگوید: « نه، من ریسک نمى‏کنم ، من جانب احتیاط را رها نمى‏کنم‏» . اما چنین شخصی نمی داند  تا احتیاط را کنار نگذارد به هدف نمى‏رسد . هدف همیشه در جاى خود بوده است و بر این سیاره قانونى حاکم است که رسیدن به پاداش را به بهاى قبول خطر تضمین مى‏کند و جز این راه، راه دیگرى وجود ندارد .

چاشنى زندگى دست زدن به کارهاى تازه و خلق تازه‏ها از جوهر خویشتن است .

ما اغلب زندگى را با نگرشى مثبت‏به خطر کردن آغاز مى‏کنیم . در کودکى طاقت چشم پوشى از ماجرا جویى‏هاى تازه را نداریم به همین خاطر است که مادرها همیشه فرزندان خردسال خود را بالاى نردبان و وسط بزرگ راه و سرپشت‏بام و در حال کشیدن دم اسب و . . . پیدا مى‏کنند . یک بچه شاد سالم مثل یک بزرگسال شاد سالم عاشق کنکاش و وسعت‏بخشیدن به خویشتن است . وقتى اولین قدم‏هاى بى‏ثبات خود را برمى‏داریم، وقتى تسلط بر هنر راه رفتن را آغاز مى‏کنیم، خود را به مخاطره مى‏اندازیم و به آن عشق مى‏ورزیم!

تاس

اما جایى در فاصله میان دو سالگى و بیست و دو سالگى، بسیارى از ما به تغییر بارزى در این نگرش تن در مى‏دهیم و طرفدار پروپا قرص نظریه «سالم و امن زیستن‏» مى‏شویم . بعضی شب‏هاى خود را پاى تلویزیون به تماشاى حرکات تهورآمیز و مسحور کننده سوپر قهرمانان کارتونى و کمدى‏هاى بزن و بکوب مى‏گذرانیم در حالى که زندگى خود ما در گذر سال‏هاى پى‏درپى کسالت روبه زوال مى‏گذارد .

چاشنى زندگى دست زدن به کارهاى تازه و خلق تازه‏ها از جوهر خویشتن است . جست‏وجوى بیش از حد ، امنیت و بى‏خطرى نیروى حیات را خفه مى‏کند .

برندگان بیش‏تر از بازندگان مى‏بازند اما آن قدر بازى مى‏کنند که بر تعداد بردهایشان افزوده مى‏شود و ما همیشه آن‏ها را به خاطر پیروزى‏هایشان به یاد مى‏آوریم.

در واقع جهان پیوسته ما را تشویق به وسعت‏یافتن، صعود کردن و متمایز بودن مى‏کند . براى به دست آ وردن هر چیز باید خطرات آن را هم پذیرفت . براى آن که راه رفتن را یاد بگیریم باید خطر زمین خوردن و صدمه دیدن را بپذیریم، براىثروتمند شدن باید خطر ورشکستگى را هم پذیرفت و کسانى بیش‏ترین پول‏ها را مى‏سازند که بیش از دیگران قبول خطر مى‏کنند . براى آن که شانس بردن یک مسابقه تنیس را داشته باشیم، باید با احتمال باختن آن هم مواجه شویم .

 برندگان بیش‏تر از بازندگان ریسک مى‏کنند و به همین خاطر است که بیش‏تر مى‏برند . در واقع برندگان بیش‏تر از بازندگان مى‏بازند اما آن قدر بازى مى‏کنند که بر تعداد بردهایشان افزوده مى‏شود و ما همیشه آن‏ها را به خاطر پیروزى‏هایشان به یاد مى‏آوریم نه به خاطر شکست‏هایشان . ما ادیسون را به خاطر آن لامپ برقى که درست عمل کرد به یاد مى‏آوریم نه به خاطر هزاران لامپ دیگرى که به نتیجه نرسید .

 ما حق انتخاب داریم، انتخاب میان زندگى واقعى یا زیستن نباتى . انتخاب شغل یک ریسک است، عبور از خیابان هم یک ریسک است، شروع یک کسب، آغاز یک رابطه و تشکیل خانواده هم ریسک است، حتى غذا خوردن در رستوران هم ریسک است و خلاصه این که زندگى یک ریسک است، پس بیایید خطر کنیم و شاهد ثمرات آن باشیم .

+   مشاوره خانواده ; ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/٦

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir