مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

دلیل ناراضی بودن از زندگی:

 

 

Join Gevo Group

 

دو روانشناس آمریکایی در تحقیقات خود کشف کردند که انسان‌ها نزدیک به ۴٧ درصد از زمان بیداری خود را به چیزی غیر از آن کاری که در حال انجام آن هستند فکر می‌کنند.

 

آموزه‌های فلسفه سنتی و مذهبی نشان می‌دهد که خوشبختی می‌تواند با زندگی کردن در لحظه پیدا شود به طوری که فرزند زمان حال خود باشید و یا در زمان حال زندگی کنید.

 

اکنون دو روانشناس دانشگاه هاروارد به نام‌های "متیو کیلینگزورث" و "دنیل تی. گیلبرت" در تحقیقاتی نشان دادند که حق با این فلسفه سنتی است.
در حقیقت این محققان دریافتند که انسان‌ها ۴٧ درصد از زمان بیداری خود را به چیزی متفاوت از کاری که انجام می‌دهند فکر می‌کنند و به دلیل این پرسه زنی ذهن افراد به شدت احساس نارضایتی می‌کنند.

 

این دو روانشناس اظهار داشتند: ذهن انسان سرگردان است و یک ذهن سرگردان، بدبخت است.

 

برخلاف حیوانات، انسان‌ها می‌توانند زمان بسیاری را به فکر کردن درباره چیزی بگذرانند که در اطراف آنها وجود ندارد.

 

این فکر کردن می‌تواند درمورد حوادثی باشد که در گذشته رخ داده‌اند و یا حوادثی که می‌توانند در آینده اتفاق بیفتند و یا هرگز رخ ندهند حتی در برخی از این افراد، پرسی زنی ذهن آنچنان توسعه یافته است که به نظر می‌رسد یک حالت پیش فرض در مغز آنها باشد.

 

این دانشمندان به منظور ردیابی این رفتار، برای تلفن همراه "آیفون" یک نرم افراز را توسعه دادند که به صورت تصادفی با ٢٢۵٠ داوطلب تماس می‌گرفت و از آنها می‌پرسید که در آن لحظه چقدر احساس خوشبختی می‌کنند، مشغول انجام چه کاری هستند، آیا مشغول فکر کردن به کاری هستند که در آن لحظه انجام می‌دهند و یا به یک چیز مورد علاقه، یا ناخوشایند یا خنثی فکر می‌کنند.

 

داوطلبان می‌توانستند بین ٢٢ فعالیت با ویژگی‌های کلی مثل راه رفتن، خوردن، خرید کردن، تماشای تلویزیون و ... یکی را انتخاب کنند.

 

نتایج این بررسی‌ها نشان داد که ذهن مصاحبه شوندگان به طور متوسط ۴٧ درصد از دفعات تماس نرم افزار را مشغول پرسه زنی در افکار متفاوت بود و این پرسه زنی ذهن هرگز به زیر ٣٠ درصد نرسید.

 

براساس گزارش ساینس، این محققان در این خصوص توضیح دادند: پرسه زنی ذهن در طول تمام فعالیت‌ها موجب می‌شود زندگی ما بسیار ناخوشایند باشد.

 

این تحقیقات همچنین نشان داد افراد زمانی احساس خوشبختی می‌کنند که مشغول انجام تمرینات فیزیکی و یا گفتگو هستند درحالی که زمانی که استراحت می‌کنند، در زمان کار و زمانی که در خانه از رایانه استفاده می‌کنند بسیار ناراضی و ناخرسند هستند.

+   مشاوره خانواده ; ٧:۱٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۸/٢٢

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir