مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

تعصب های های بجا و تعصب های نا بجا:

 تعصب از جمله صفاتی است که هم می تواند خوب و زیبنده و از فضایل اخلاقی به حساب آید و هم می تواند از صفات زشت و از رذایل آدمی محسوب شود، بستگی دارد که در کجا و در چه مواردی و به چه انگیزه ای به کار گرفته شود.

تعصب یعنی روی چیزی حساسیت داشتن، پافشاری کردن و طرفداری و حمایت بی چون و چرا نمودن.

تعصب به باورهای درست، مقدس است؛ ولی تعصب به باورهای غلط، پسندیده نیست.

رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره تعصب به باورهای غلط می فرمایند:

 هر که تعصب ورزد یا دیگران برایش تعصب ورزند و طرفداری نابه جا از او بکنند از ایمان جدا شده است.

هر که در دلش به اندازه دانه خردلی عصبیت باشد، خداوند در قیامت او را با عرب های عصر جاهلیت محشور خواهد کرد.

تعصب های کورکورانه از بیماری های زشت جامعه کنونی ما است که در گذشته به ویژه در عرب های عصر جاهلی، نیز بوده است. بشریت ضربه های مهلکی بشریت از این طریق متحمل شده است. اکنون برخی مسائل سیاسی جامعه ما، تکریم ها و تحقیر ها، طرفداری ها و عدم حمایت ها، بدگویی ها و چاپلوسی ها، رای دادن ها و رای ندادن ها و مانند این ها معمولاً خالی از تعصب مذموم نیست. طرفداران از فلان کاندیدا چون فامیل است، چون همشهری است، چون دوست است، چون از فلان خط و جناح است، هر چند سیاست و شرایط و شایستگی لازم را نداشته باشد و یا عدم حمایت از فلان شخص، چون از فلان خط مخالف است یا از فلان شهر و یا فلان روستا است، هرچند شایستگی لازم را دارد، چیزی جز همان تعصب زشت و مذموم نیست. اگر چشم باز کنیم و دقت کنیم این بیماری زشت را به شکل بسیار خطرناک در جامعه می یابیم.

 

بنابراین، اگر کسی اصل و نسب خود را یا، زبان و نژاد و .. را از دیگران برتر بداند و روی معیارهای باطل و جاهلی فخر کند و دیگران را تحقیر نماید، در این مقام به ابلیس ملعون اقتدا کرده و او را پیشوا قرار داده است.

 

تعصب های مقدس

همان طور که گفته شد، تعصب بی جا و بی مورد، زشت است. تعصب به مورد و به جا، نه تنها زشت نیست، بلکه یک خصلت خوب اخلاقی به حساب می آید. تعصب در دفاع از حق، تعصب در دفاع از مظلومین عالم، تعصب در کسب کمالات و پیشرفت و ترقی و تکامل، خوب و به جا است.

اگر قرار است تعصب روی چیزی داشته باشید، لااقل روی صفات پسندیده و فضایل اخلاقی و کمالات انسانی وکارهای خوب تعصب ورزید، همان صفات و فضائلی که اهل شرف و انسان های سربلند از آن بهره جستند و بر آن سبقت گرفتند. پس روی آن کمالات و فضایل اخلاقی تعصب داشته باشید؛ همانند حفظ حقوق و حدود همسایگان، وفای به عهد و پیمان، انجام کارهای خوب و ارزشمند و دوری از تکبر و گردنکشی، کسب خوبی ها، دوری از ظلم و ستم، بزرگ شمردن گناه آدم کشی، داشتن انصاف با مردم، فرو بردن خشم و دوری از انجام فساد روی زمین.

+   مشاوره خانواده ; ٢:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/۱٢

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir