مشاوره خانواده

انسان سالم،بی مسئله نیست...

رموز شادکامی برای دست‌یابی به بالاترین لذت زندگی:

 

 

Join Gevo Group

 

هدف زندگی برای خیلی از افراد، پر بودن حساب بانکی، داشتن بهترین خانه و جدیدترین اتومبیل نبوده، بلکه فقط خوشبختی است.

 

بعضی از آدم‌ها ممکن است خوشبخت‌تر از دیگران به دنیا آمده باشند و بتوانند لذت زندگی را تمام و کمال ببرند اما برای برخی، دست یافتن به خوشبختی، چندان هم ساده نیست، یعنی برای آنان این طور برنامه‌ریزی نشده است. البته این هم مانند برنامه ریزی‌های دیگر، قابل تغییر است. شما می‌توانید با استفاده از نکاتی که در این مقاله برای‌تان عنوان می‌کنیم، برنامه زندگی‌تان را از نو بنویسید تا بالاترین درجه خوشبختی، از آنِ شما شود.

 

 ـ اطراف‌تان را با افراد شاد و خوشبخت پر کنید:

 

اگر در کنار افراد عصبانی، افسرده و ناراحت باشید، این حالت به شما هم منتقل خواهد شد. کاری هم از دست شما ساخته نخواهد بود. اما اگر در کنار افراد شاد و خوشحال باشید، شادی آنان به شما انتقال می‌یابد و عادات خوبشان را یاد گرفته و همچون آنان به اتفاقات بد، واکنش نشان می‌دهید و خیلی زود، افکار و تأثیرات منفی از زندگی‌تان ریشه کن شده و افکار مثبت، جای آن را خواهد گرفت.

 

 ـ قدردانی کنید:

 

سعی‌ نمایید هر روز، زمانی را به قدردانی و شکرگزاری اختصاص دهید. به این فکر کنید که باید بابت چه چیز و از چه کسانی قدردانی کنید.

 

 ـ به راه حل فکر کنید:

 

به جای فکر کردن به مشکلات، به این‌ فکر کنید که چطور می‌توان آنها را حل نمود. اگر بتوانید همیشه به یافتن راه حلی برای مشکلات فکر کنید و چنین طرز فکری را در خود رشد دهید، مطمئناً بسیار شادتر زندگی خواهید کرد.

 

 ـ با دیگران ارتباط بر قرار کنید:

 

تا جایی که می‌توانید، با کسانی که دوست‌شان دارید، وقت بگذرانید که می‌تواند یک تلفن‌ ساده یا یک ملاقات کوتاه باشد، با آنان گفت و گو کنید، کارهای‌تان را با هم انجام دهید و صمیمیت برقرار کنید.

 

 ـ مسائل را بپذیرید:

 

ما قادر به عوض کردن و کنترل دنیا نیستیم؛ باید همه ‌چیز را آن طور که هست، بپذیریم و سعی کنیم آنها را درک نموده یا حتی دوست‌شان بداریم. خودتان را هم باید آن‌طور که هستید، بپذیرید و به خودتان اجازه دهید که فقط خودتان باشید، سعی کنید خودتان را درک نموده و دوست داشته باشید. با سایرین هم همین برخورد را داشته باشید.

 

 ـ برای چشیدن طعم زندگی، وقت بگذارید:

 

به جای پریدن از شاخه‌ای به شاخه‌ای دیگر و باعجله انجام دادن کارها، تصمیم بگیرید که هر روز کارهای کم‌تری را انجام دهید، قرار ملاقات‌های کم‌تری بگذارید و .... آنگاه هر کاری را آرام‌تر، با تمرکز و راحتی بیش‌تری انجام داده و سعی کنید زمان "حال" را از دست ندهید و نهایت استفاده و لذت را از آن ببرید.

 

 ـ به جزئیات دقت کنید:

 

برای نمونه، زمانی که احساس خوبی دارید، از هیچ چیز ناراحت نیستید، غذایی واقعاً خوشمزه را امتحان می‌کنید و به طور کلی، هر احساس مطبوع دیگری را تشخیص می‌دهید. دقت کردن به جزئیات ساده به شما کمک می‌کند تا روی زمان "حال" متمرکز شوید.

 

 ـ به خودتان جایزه‌ دهید:

 

هر روز حتی چند دقیقه هم که شده، برای جایزه دادن به خودتان وقت بگذارید. این جایزه هر چیزی می‌تواند باشد؛ یک تکه شکلات، یک حمام گرم، یک چرت کوتاه و .....

 

 ـ این باید بگذرد:

 

وقتی اتفاق بدی می‌افتد و شما برای قبول آن مشکل دارید، با خودتان فکر کنید که این هم باید بگذرد و مطمئن باشید که آن اتفاق بد هم گذشته و شما جان سالم به در خواهید برد.

 

 ـ بخشش کنید:

 

وقتی نسبت به دیگران بخشش می‌کنید، شادتر خواهید شد. همین امروز، این کار را امتحان کنید! مطمئن باشید که تفاوت شگرفی در زندگی‌تان حاصل خواهد شد.

 

 ـ علایق‌تان را دنبال کنید:

 

اگر کاری را انجام دهید که واقعاً به آن علاقه دارید، مطمئناً شادتر خواهید بود. این، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای نزدیک شدن به احساس شادی و خوشبختی انجام دهید. اگر غیر ممکن به نظر رسید، دلسرد نشوید. دیگران هم این کار را انجام داده‌اند، پس مطمئن باشید که شما هم می‌توانید.

 

 -به دستاوردهایتان نگاهی بیندازید:

 

به جای این که به کارهای انجام نداده‌تان یا به کارهایی که در آن شکست خورده‌اید نگاه کنید، به کارهایی که با موفقیت به پایان رسانده‌اید، فکر کنید. خیلی وقت‌ها این کارها بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که خودمان فکر می‌کنیم.

 

 ـ بخندید:

 

عمل ساده "خندیدن"، به تنهایی می‌تواند شما را شادتر کند. یک فیلم خنده‌دار نگاه کنید، لطیفه بگویید، کتاب‌های طنز بخوانید و تا می‌توانید، بخندید.

 

 ـ بدانید که استحقاقش را دارید:

 

شما شایسته شادی و خوشبختی هستید. همین جمله ساده برای خیلی از افراد، اهمیت زیادی دارد چون تصور نمی‌کنند که واقعاً استحقاق شادبودن را داشته باشند. اگر احساس می‌کنید که شما نیز چنین تصوری از خود دارید، نخست باید بدانید که این تصور، نادرست است و شما لایق بالاترین شادی‌ها هستید.

 

 ـ در کارتان غوطه‌ور شوید:

 

وضعیتی وجود دارد که در آن، شما خودتان را در کاری غرق نموده و دنیای اطراف‌تان را فراموش می‌کنید. این کار، موجب شادی و بازده بسیار بالایی خواهد شد.

 

 ـ هدف داشته باشید:

 

داشتن هدف‌های زیاد، منجر به بیهودگی می‌شود. یک هدف برای خود انتخاب کنید و روی آن متمرکز شوید. سپس برای رسیدن به آن، تا می‌توانید تلاش کنید. رسیدن به هدف‌ها، موجب شادی و خوشبختی شما می‌شود.

 

 ـ الهام بگیرید:

 

کتاب‌ها و مجلاتی که در مورد داستان‌های موفقیت‌آمیز مربوط به کاری که می‌خواهید انجام دهید را نوشته‌اند، مطالعه کنید. این کار به شما الهام و انرژی می‌دهد.

 

 ـ جشن بگیرید:

 

زمانی که کار درستی انجام می‌دهید، کاری را به پایان می‌رسانید و احساس می‌کنید از نتیجه آن راضی هستید، به خود جایزه دهید و جشن بگیرید.

 

 ـ برای انجام کارهایی که دوست‌دارید، وقت بگذارید:

 

با کم کردن برخی تعهدات که علاقه چندانی به انجام‌شان ندارید و جایگزین کردن آنها با کارهایی که به انجام‌شان علاقه‌مندید، شادی را تجربه کنید.

 

 ـ مهربانی کنید:

 

هر روز، سعی کنید به طریقی به اطرافیان‌تان مهربانی کنید. این مهربانی‌ها هر چند هم کوچک باشد، مانند بازکردن درب برای دیگران، لبخندزدن به آنان و ..... موجب شاد شدن شما می‌شود.

 

 ـ ورزش کنید:

 

یک پیاده‌روی کوتاه یا دو می‌تواند استرس شما را کاهش داده و روحیه‌تان را تقویت کند.

 

 ـ افکار منفی را از بین ببرید:

 

افکارتان را تحت کنترل داشته باشید. وقتی به افکار منفی رسیدید، سعی کنید به جای آن، به چیزی خوب فکر کنید.

 

 ـ حسادت، هیچ کمکی به شما نمی‌کند:

 

خیلی‌ها عادت دارند همیشه به افراد موفق و شاد حسادت ورزند. مطمئن باشید این کار، شما را به هیچ کجا نمی‌رساند. به جای حسادت ورزیدن، سعی کنید برای آنان خوشحال باشید. آنگاه روی خود و کارهای مثبت‌تان تمرکز کنید.

 

 ـ یک چیز جدید یاد بگیرید:

 

خیلی از ما، از امتحان کردن کارهای جدید، واهمه داریم و وقتی چیزی را نمی‌دانیم، خیلی زود می‌پذیریم اما یادگرفتن مهارت‌های جدید یا اطلاعات تازه، یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.

 

 ـ به طبیعت روی آورید:

 

برای تماشای طلوع یا غروب خورشید بیرون بروید، آب را تماشا کنید، به آدم‌ها نگاه کنید.

 

 ـ بیش‌تر بخندید:

 

وقتی در یک موقعیت ناراحت‌کننده هستید، به اطراف‌تان نگاهی بیندازید، پوچ‌بودن آن را درک کنید و فقط بخندید.

+   مشاوره خانواده ; ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۸/٤

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir